Úvodní stránkaNovinkyRadek Rozvoral: Někteří zahraniční turisté jsou bezpečnostním rizikem, kterému je třeba předcházet!

Aktualita

Radek Rozvoral: Někteří zahraniční turisté jsou bezpečnostním rizikem, kterému je třeba předcházet!

V poslední době jsou zveřejňovány případy turistů ze zahraničí, kteří tvoří pro naše obyvatelé spíše bezpečnostní riziko. Jedná se o skupinky mladých lidí, kteří k nám nejezdí za poznáním krás naší země, ale spíše je láká levný alkohol a dostupný sex.

České republika se stává žádanou destinací pro turisty z celého světa, hlavně pak pro turisty z evropských zemí. Faktorů, které to ovlivňují je celá řada – spokojenost s kvalitou a bezpečností ubytování, cenami nebo nabídkou aktivit a služeb pro turisty. Do Česka loni přijelo skoro 30 milionu zahraničních návštěvníků a meziročně přibylo cizinců o skoro 10 procent. Z tohoto množství skoro polovina přijela do Česka jen na jeden den. Průměrné výdaje zahraničních návštěvníků na osobu a den činily necelé 3 000 korun. Nejvíce navštěvovanou lokalitou je hlavní město Praha. V Praze je to pak Pražský hrad, Karlův most a Václavské náměstí. Tak například pro Prahu tvoří tito turisté nezanedbatelný zdroj příjmu, což je zajisté pozitivní. Musíme ale vidět a umět vyhodnocovat i negativa.

Některé vybrané skupiny zahraničních turistů představují pro naše občany bezpečnostní riziko. Pro názornost uvedeny tři situace, které v Praze proběhly a ohrozily bezpečí našich občanů.

  1. Je to již několik let, kdy se objevovaly informace o britských turistech, kteří se do české metropole jezdili opíjet levným pivem a alkoholem. Takto posilněni pak tropili výtržnosti (převážně se jednalo o hlavní město). Dobře na těchto zájezdech profitovaly některé cestovní kanceláře. Policie řešila v této souvislosti několik trestný činů a mnoho přestupků. Pachatelé byli převážně mladí lidé ve věku od 16 do 25 let.
  2. Podobnou oblibu si Praha následně získala též mezi dánskou mládeží, která si u nás naplánovala oslavu zimních prázdnin. Celkem jich k nám v této souvislosti přijelo až deset tisíc a mnohým z nich přitom nebylo ani 18 let.Jejich cílem však nebyly památky, ale bary a kluby. Opilá mládež navíc v párty často pokračovala i na hotelových pokojích, kde ničila vybavení a narušovala veřejný klid a pořádek.
  3. Poslední uvedený příklad se odehrál minulý měsíc ve Vladislavově ulici v Praze. Sedm typicky evropských Holanďanů nevybíravým a až brutálním způsobem na veřejně přístupném místě (zahrádka před obchodním domem Quadrio) napadlo českého číšníka. Důvod jejich napadení bylo upozornění číšníka, že zde nemohou konzumovat svůj vlastní alkohol. Pachatele se naštěstí podařilo ztotožnit a následně i potrestat. Soud uznal tři Nizozemce vinnými z přečinu výtržnictví. Byl jim uložen podmíněný trest osm měsíců a na pět let byli vyhoštěni ze země.

Bezpečnostní složky by se měly z těchto případů poučit a dbát na to, aby se tyto nebo obdobné incidenty v naší republice v budoucnu již neodehrávaly. Naše hnutí SPD ve svém dokumentu o vnitřní bezpečnosti navrhuje systematické změny v rezortu Ministerstva vnitra ČR (kam patří i Policie České republiky), které povedou k eliminaci takových protiprávních jednání. Z daného dokumentu uvedu konkrétní návrhy, vztahující se k řešené problematice:

  • Zlepšit koordinaci a spolupráci bezpečnostních sborů a zpravodajských služeb.
  • Prioritně posilovat útvary zabývající se terorismem, extremismem a kyberkriminalitou a zabezpečit neustálé monitorování všech faktorů, které mohou mít vliv na proměny bezpečnostního prostředí a u těchto útvarů posilovat mezinárodní spolupráci, hlavně na úseku mezinárodního pátrání a výměny informací.
  • Posilovat úlohu policistů v přímém výkonu a rozšiřovat koncepci prvosledových hlídek.

Politici hlavního probruselského proudu se stále ohánějí tvrzením, že jsme šestá nejbezpečnější země na světě, což je samozřejmě chvályhodné, ale je potřeba neustále pracovat na tom, aby to tak zůstalo i do budoucna.

2018-05-07T09:56:13+02:00

Aktuality

Všechny aktuality

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Přidejte se k nám

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Newsletter

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Zapojte se

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

0
0
0