Svoboda a přímá demokracie

Vlastenecké hnutí za národní zájmy a vymahatelnou odpovědnost politiků

Tomio Okamura: Cestou k prosperitě je přímá demokracie

Odpůrci zavádění přímé demokracie říkají, že český národ prý není zralý pro demokracii. Já na to říkám – tak pokud je tohle pravda, máme nejvyšší čas tady demokracii zavést a národ k ní přivést. Pokud budeme žít ve stranické oligarchii jako dosud, která bude monopolně za občany rozhodovat, nikdy občany k odpovědnosti za vlastní zemi nevychováme.

V přímé demokracii žijí po staletí Švýcaři. Přímou demokracii zavedli také pařížští komunardi v Paříži v 19. století. Nikdo se nepozastavoval nad tím, zda jsou občané, příslušníci rodu, občiny či kmene zralí. Úvaha byla a je vedená jinak – jsme si rovni v právech i povinnostech? Ano, jsem o tom přesvědčen.

V přímé demokracii žili naši slovanští i germánští předkové. V přímé demokracii žijí indiánské kmeny u Amazonky a další desetitisíce indiánů v Mexiku – když to dokáží oni, tak to přece dokážeme i my.

Během dvaceti let jsme si vládu elit bez odpovědnosti vyzkoušeli. Má snad někdo odvahu tvrdit, že elity se chovaly moudřeji než občané? Morálněji, slušněji, poctivěji? Naopak – mnozí z nich trumfli i největší gangstery.

Demokracie je v prvé řadě systém, který nepředpokládá, na rozdíl od nějaké monarchie nebo církevní autokracie, neomylnost či vyvolení panovníka a na rozdíl od oligarchie ani moudrost elit. Naopak, demokracie tj. ta skutečná, počítá se slabostmi lidí – počítá s tím, že i nejsilnější osobnost může selhat nebo že lidé zvolí líbivého blbce. A proto přináší pojistky proti selhávání elit právě v možnostech tyto elity odvolávat a rušit elitami přijaté zákony.

Demokratický systém své občany vychovává a společnost v něm zraje k větší společenské odpovědnosti. To, že Švýcaři jsou obecně vzato zřejmě společensky vyzrálejší – angažovanější a zodpovědnější – je právě díky silnému demokratickému systému jehož základem je přímá demokracie. Je to přece až neuvěřitelně jednoduché – pokud nemáte na dění vliv, tak nakonec rezignujete. Pokud ale máte možnost do řešení problémů mluvit a reálně je ovlivnit, pak se o ně obvykle začnete i zajímat.

Znamená to také, že občané v zemích s prvky přímé demokracie jsou nejen angažovanější, ale daleko vyzrálejší a zodpovědnější – ví, že jednotlivé problémy je třeba nazírat z mnoha rovin. Jsou zvyklí, že hlasování v referendu předchází společenská diskuze, že se objevují paralelní řešení a návrhy. Učí se a vědí, že nic není černobílé. Mimochodech v takových případech je velmi těžké tvrdit, že podlehnou nějakému populismu.

Naopak právě zastupitelský systém nutí občany věřit elitám a elity jsou nuceny masy ohlupovat, korumpovat a podvádět, aby získaly hlasy.

Například v USA používá referenda asi 24 států. V mnoha z nich se hlasovalo také o tom, co kritici referend považují za tabu – tedy o daních. Voliči si kupodivu daně v USA nezrušili, ale je pravda, v mnoha případech je snížili. K čemu to vedlo? Ke krachu států? Ale kdepak, stalo se jen jediné, co se dalo čekat – státní administrativa byla a je nucená šetřit a být efektivnější. Celkem logické, protože na jedné straně je sice velký tlak po co nejnižších daních a výdajích a na straně druhé je tlak, aby stát odváděl co nejlepší služby – ovšem za co nejméně peněz. Z analýz, které šetřily referenda a jejich dopady ve státech USA v letech 1976 – 1996 vyplývá, že na omezení růstu státního rozpočtu a místních vládních výdajů byly občanské iniciativy efektivnější než státní legislativa.

Samozřejmě ve Švýcarsku vláda na federální nebo obec na obecní daň nesmí ani sáhnout. Platí opak – o daních musí rozhodovat ten, kdo je platí, nikoli ten, kdo je utrácí. Je to jako kapesné – představte si, že výši kapesného dětem by určovaly děti a nikoli rodiče. Faktem ale je, že ani nejhloupější dítě by vám neudělalo stamiliardy dluhů – neodpovědní politici ano.

Naše hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) prosazuje jako jediná parlamentní strana změnu našeho politického systému směrem k přímé demokracii, tedy k přímé a vymahatelné odpovědnosti politiků. Prosazujeme přímou volbu a odvolatelnost politiků a soudců a také jejich osobní, hmotnou a trestní odpovědnost. Prosazujeme také široký zákon o referendu, aby občané mohli v zásadních otázkách sami rozhodovat o své budoucnosti. Sobotkova a Babišova vláda ale referendum i odvolatelnost a hmotnou odpovědnost politiků tvrdě odmítá a již minulý rok nám tyto naše zákony zamítli. Prosím Vás tedy o podporu ve volbách do Poslanecké sněmovny příští rok v říjnu, abychom mohli co nejvíce prosazovat náš politický program.

Co si o tom myslíte Vy? A jestli se mnou souhlasíte, prosím sdílejte, ať se názory našeho hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) dozví co nejvíce lidí.
Mluvte prosím také s našimi staršími spoluobčany, se seniory, vysvětlujte jim názory našeho hnutí SPD, protože starší lidé často nemají internet, a bohužel tak věří prolhaným a zmanipulovaným médiím.

A jestli byste rádi přiložili přímo alespoň malinko ruku k dílu, staňte se našimi členy, je nás více než 10 tisíc a jsme tak jednou z pěti nejpočetnějších stran či hnutí v ČR, elektronický formulář je na http://spd.cz/?lfshow

Musíme se všichni spojit a netříštit síly a čím více nás bude, tím budeme mít větší sílu prosadit naše myšlenky. Náš cíl je jasný – uspět příští rok ve volbách do Poslanecké sněmovny a společně přímo ovlivnit politiku směrem, kterým si my všichni přejeme. Těším se na spolupráci!

Číslo transparentního účtu SPD: 2900839572/2010, budeme rádi za každý příspěvek na naší činnost (uveďte prosím vždy v souladu se zákonem do poznámky vaši adresu trvalého bydliště a datum narození nebo uveďte tyto Vaše údaje na náš mail dary@spd.cz ). Příjmy i výdaje tohoto účtu může každý kdykoliv sledovat zde https://www.fio.cz/ib2/transparent?a=2900839572

A už máme i aplikaci pro mobilní telefony (pro systém Android) – tak do toho, veškerý obsah SPD nyní můžete mít pohodlně po ruce: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.spd

Jestli souhlasíte s našimi názory nebo je chce jen sledovat, můžete se zaregistrovat na mém YouTube kanálu, kde si lze kdykoliv snadno přehrát všechny moje projevy v Poslanecké sněmovně a také všechny moje aktuální videoblogy https://www.youtube.com/channel/UCJjGNjN97BAk85Xb_c7shOQ

Sledujte a registrujte se také na mém účtu na Twitteru https://twitter.com/tomio_cz
A samozřejmě se můžete registrovat i na mém blogu a budu rád, když se také podíváte http://okamura.blog.idnes.cz/
Nebo sledujte také moje webové stránky www.tomio.cz

Vytiskněte si také prosím dostatečné množství našich letáků a rozneste je do schránek ve vašem okolí nebo předejte svým známým a vysvětlete jim, že to je hnutí Tomia Okamury, jelikož mnoho občanů naše hnutí ještě nezná, ale moje jméno znají. Leták si jedním kliknutím stáhněte a vytiskněte zde http://spd.cz/wp-content/uploads/2015/06/Let%C3%A1k-SPD-1-ks-na-jednom-A4.pdf

Děkuji a přeji, ať se Vám daří.