Svoboda a přímá demokracie

Vlastenecké hnutí za národní zájmy a vymahatelnou odpovědnost politiků

Radek Rozvoral: Nemít svého prezidentského kandidáta je známka vyčpělosti politických stran!


Vyčpělost největších politických stran v zemi prosazujících zastupitelskou demokracii, u které se tímto potvrzuje, že postupně chátrá, je v současné době velice patrná.

Ani jedna politická strana hlavního proudu, ať už se to týká vládních ČSSD, ANO, KDU-ČSL, nebo opozičních ODS a TOP09 není v současné době tak personálně silná, aby občanům představila svého stranického kandidáta na prezidenta republiky. Důvodů je samozřejmě více, ale tou nejhlavnější je zcela jistě to jakou politikou se všechny tyto strany již nějakou dobu prezentují. Dalším důvodem je, že ve svém středu nemají tak silnou osobnost, která by dokázala konkurovat stávajícímu prezidentovi, takže se s vidinou těžké prohry do kandidatury nikdo nežene.

Nejvíce je ta vyčpělost patrná u ČSSD a je neskutečně ostudné, že ani tato vládní strana, která se pyšní svou dlouhověkostí nemá někoho, kdo by jí se ctí a bez ostudy v prezidentské volbě reprezentoval. Hnutí ANO sice o dvou jménech mluvilo, ale vzhledem k tomu, že by Stropnický ani Jourová neměli šanci uspět, bude pro vícepremiéra Babiše výhodnější podpořit stávajícího prezidenta výměnou za to, že on jej po parlamentních volbách jmenuje premiérem.

Babiš nedávno oznámil, že určitě žádného kandidáta na prezidenta za ANO dávat nebude a o tom koho hnutí podpoří, prý rozhodne referendum uvnitř hnutí. O tom samém se rozhodlo o víkendu i v širším vedení ČSSD, které má počkat do listopadu a pak také v referendu rozhodnout, koho bude podporovat.

No a tak se nakonec zřejmě stane to, co by se nikde na světě stát nemohlo. Vzhledem k tomu, že je Česká republika v lecčems specifická, budeme svědky toho, jak dvě znesvářené strany ANO a ČSSD budou oficiálně podporovat stejného prezidentského kandidáta, aniž by vůbec samy nějakého svého jmenovali, což je obrovská známka vyčpělosti těchto stran. O TOP09, ODS a KDU-ČSL se snad ani nemá cenu na toto téma bavit, jelikož ty už jsou vyčpělé delší dobu.